Proč mám furt problémy s vodou v bazénu?

Po stavbě bazénu a dalších úpravách kolem něj jste si mysleli, že už máte hotovo a můžete si ho konečně pořádně užít. Bohužel ne každý má takové štěstí. Většina z nás se cítila, že se opět objevila na hodině chemie. Naběhlo nám mnoho otázek: 

 • Kolik tam mám hodit chloru?
 • Jak měřit správně vodu?
 • Mám tam hodit sůl a nic neřešit? 
 • Stačí zapnout filtraci jen o víkendu? 
 • Kuličky, písek, zeolit ...? 
 • Nemám to raději zakopat? 

Bazén by Vám měl především přinášet radost. V tomto článku se Vám pokusím popsat základní problematiku bazénové technologie. 

Jakou mám zvolit filtraci a náplň? 

Při výběru filtrace je důležité myslet na objem a průměr. Pro soukromý bazén se držme pravidla 3-5kg ZeoPure  na 1 m3 bazénu. Kuličky využívejte pouze u filtrací do 20kg filtrační náplně. Nelze je vyprat zpětným proplachem a musí se demontovat celá filtrace kvůli vyprání v pračce. Filtrační sklo, někdy označováno pod obchodním názvem AFM je pro soukromý bazén nevhodné. Funguje pouze za účasti flokulantů a filtrační rychlosti pod 30m3/m2/hod. 

Obázek č.1: Porovnání účinnost filtračních médií

Jaké zvolit čerpadlo? 

pro filtrování: 

8,5m³/h -> 500mm ⌀ filtrační nádoby

10,0m³/h -> 600mm ⌀ filtrační nádoby

13,0m³/h -> 650mm ⌀ filtrační nádoby

pro proplach:

10m³/h pro ⌀ filtrační nádoby 500mm

14 - 15m³/h pro ⌀ filtrační nádoby 600mm

16 - 17m³/h pro ⌀ filtrační nádoby 650mm

Musím mít čerpadlo, které zvládne jak filtrování, tak proplach! Když to nedodržím, tak se mi ve filtru budou množit nebezpečné mikroorganismy a budu muset dávkovat více chemie. 

Doporučejeme si pořídit variabilní čerpadlo s proměnnými otáčkami, kde si můžeme průtok libovolně upravovat a zroveň nám šetří náklady za elektřinu. V opačném případě si musíte pořídit jednorychlostní čerpadlo, kde průtok upravujete pomocí kulového ventilu. 

 

Bazénový filtr pro domácí bazény | Pooltechnika

Obrázek č.2: Doporučené variabilní čerpadlo InverPro 

Úprava bazénové vody 

U nových bazénu se již spoleháme na automatickou úpravu vody. V tomto případě za Vás měření provádějí sondy a chemii dávkují čerpadla. 

V současné době se nejvíce vyskytují 3 typy zařízení. 

 • Úprava slané vody elektrolýzou 

Tato metoda je marketingově nejzajímavější. Protože mnoho prodejců tvrdí svým zákazníkům, že je to vlastně bez chloru. To je bohužel blbost! Zde Vám ukážu chemickou rovnici co probíhá v bazénu: 

2 NaCl + 2 H2O → Cl2 + H2 + 2 NaOH- vznik plynného chloru, který pak dále reaguje s vodou a vzniká HClO

Pro správnou funkčnost elektrolýzy musím celou technologii správně odzemnit. Dále vybrat správný výkon elektrolýzy. Ten doporučuji nadimenzovat. Nedoporučuji využívání sondy ORP společně s tímto zařízením. Vždy volím sondu CLF

Komplexní elektrolyzér ASIN AQUA Salt - ASEKO

 • Úprava vody kyslíkem/ozonem + UVM 

Ideální bezchlorová volba pro atopiky a lidi s velmi citlivou pokožkou. Při správném nastavení je tato metoda založena na procesu AOP- mnohonásobně účinější než při použití chloru.

Ale i tak to pár nevýhod má:

 1. Všechny látky při tomto procesu jsou účinější a silnější než chlor, ale mají velmi krátkou životnost. To znamená, že je musím dávkovat kontinuálně . 
 2. Kyslík/ozon/OH radikály nejsem schopen exaktně měřit, tím je těžké odhadnout ideální koncentraci
 3. Finančí náklady 

       Lifetech - Expert v ozonových, UV a AOP technologiích

 • Úprava vody tekutým chlornanem sodným

Nejvíce využíváná metoda úpravy bazénové vody. Při správném návrhu filtračního systému je nejspolehlivější a zároveň nejvíce ekonomicky dostupná. Skoro všechny veřejné provozy používají tuto metodu. 

Doporučejeme měření pomocí sondy FCl

Pomocné doplňky 

 • Magnézium a sůl z mrtvého moře bez použití elektrolýzy 

Minerály z Mrtvého moře doporučují lékaři při citlivé pokožce například na chlór, nebo samotnou vodu, která pokožku vysušuje, při atopickém ekzému, lupénce a dalších kožních nemocí. Zamezuje štípání očí, pokožky a napomáhá uvolňovat svaly a stres.

Magnézium výrazně snižuje tvorbu nebezpečného vázaného chlóru a funguje jako přírodní zdroj flokulantu (projasňovače), takže vaše voda bude nejen zdravá, ale i křišťálově čistá.

Může jít o obrázek body of water a text that says 'fi SPA filtrilo.com MINERÁLNÍ BAZÉN PREJDETE ZE SLANÉHO BAZÉNU NA LÉČEBNY BAZÉN S MINERÁLY z MRTVÉHO MORE'

Doporučení na konec

Závěrem bych chtěl říct, že žádný systém není bezúdržbový. Musíme přistroje pravidelně kontrolovat a zároveň nezapomínat na další důležité parametry vody. A to především na pH(6,8-7,0), alkalitu(80-120), tvrdost(tady to tak jednoduché není). Pokud dodržíte tyto základní pravidla, tak si Váš bazén opravdu zamilujete. 

Rádi Vám s tím pomůžeme.

Nechte to na nás.